Kui Euroopa ei anna Ukrainale relvaabi või ei süvenda sanktsioone Venemaa suhtes, siis mis on plaan B, küsis president Toomas Hendrik Ilves pühapäeval Brüsseli foorumil.

- President Toomas Hendrik Ilves.
- Foto: Eiko Kink
"Ukraina kriisi puhul ei ole küsimus ühes riigis, küsimus on kõikide Euroopa riikide julgeolekus. Seega peab Euroopa võtma selgeid seisukohti, näitama oma otsustavust, meelekindlust ja jõudu," vahendas presidendi kantselei Ilvese juttu Brüsseli foorumil.
Üks arutelukoht praegustes tingimustes on Ilvese sõnul relvaabi andmine Ukrainale või sanktsioonide süvendamine Venemaa suhtes. "Kui otsus on seda mitte teha, siis mis on Euroopa plaan B?" küsis Ilves.
Rääkides Läänemere julgeolekust rõhutas Ilves, et Balti riigid peavad panustama kaitsesse ning tõi näiteks Eesti, kelle kaitsekulutused on kaks protsenti SKTst. "Seoses muutunud julgeolekuolukorraga võttis NATO kiiresti vastu otsuse oma kohaloleku suurendamisest Balti riikides, aga ka Balti riigid ise peavad märgatavalt oma territooriumi kaitsesse panustama," ütles Ilves.
Euroopa Liidu riigid otsustasid neljapäeval jätkata Venemaa vastaseid majandussanktsioone, kuni Minski vaherahulepe on täielikult jõustunud.
Mis on mis
Brüsseli foorum
Iga-aastane kõrgetasemeline välis- ja julgeolekupoliitikale keskenduv kohtumine, mis toimub sel aastal kümnendat korda ning koondab mõjukaimad Põhja-Ameerika ja Euroopa poliitikud, ettevõtjad ning välispoliitika mõtlejad.
Osalejate hulgas on riigipäid, Euroopa Liidu institutsioonide ja liikmesriikide kõrgeid ametnikke, parlamentide liikmeid, Ameerika Ühendriikide poliitikuid, akadeemikuid ja meedia esindajaid.
Brüsseli foorum pakub platvormi Atlandi-üleste suhete hoidmiseks ja tugevdamiseks ning mõttevahetuseks globaalsetel teemadel.
Allikas: presidendi kantselei
Sanktsioonide eesmärk on Kremli käitumist muuta
"Sanktsioonid on tagajärg Venemaa agressiivsele käitumisele ja nende eesmärk on Kremli käitumist muuta," kommenteeris Brüsselis viibiv riigipea. "Öelda praegustes tingimustes lihtsalt, et me peame säilitama Venemaaga dialoogi, ei ole adekvaatne intellektuaalne vastus, lisas ta. Meil tuleb Ilvese sõnul silmas pidada, mis on dialoogi eesmärk. "Kuni me ei näe pikaajalist muutust Venemaa käitumises, peavad säilima ka pikaajalised Venemaa majandust mõjutavad sanktsioonid," ütles ta.
Brüsseli foorumi seekordsed peateemad on Euroopa majanduslik konkurentsivõime, ettevõtlus ja innovatsioon, Atlandi-ülesed suhted, muutunud julgeolekuolukord Euroopas, Venemaa-Ukraina suhted, terrorism ning energiasõltumatus.